bilgi@atikdernegi.org.tr

  0 262 333 00 41

Image

ATİK Kocaeli'nin Ekonomi Gazetesi Finans Kocaeli ile Röportaj Gerçekleştirdi

 30.09.2020

title

*ATİK’in kaç üyesi var?

Bünyemiz içerisinde şuan 58 üyemiz bulunmaktadır.  ATİK, kent için de çok değerli bir yapı. Biz ATİK olarak Kocaeli’nin geleceğiyiz. Kentimize ve ülkemize katma değer kazandırmak için hep birlikte çalışıyoruz.

‘BU AHENGİ BOZMAK İSTEMİYORUZ’

*Kalabalık bir dernek olmaktansa nitelikli üyelerle yol almayı tercih ediyorsunuz sanırım. Doğru mu?

Aynen öyle. Burada bir güven söz konusu. Bu ahengi bozmak istemiyoruz. Çok ciddi üyelik talepleri var ama derdimiz çok üyemizin olması değil, nitelikli insanlarla birlikte yol almak. Yeni üyelerimizi 6 aylık bir araştırma sürecinden sonra ve tüm üyelerin oy birliğiyle kabul ediyoruz. Eğitimlere önem veriyorum. Kişisel gelişime katkı sağlaması açısından eğitim önemli. Derneğe yapmış olduğumuz swot analizinde, en önemli şeyin eğitim olduğunu gördük. Akademik bilgisi yüksek olan çok arkadaşımız var ama ticari hayatta bu çok önemli bir etken değil. Yapacağımız eğitimlere sadece üyelerimizin değil dışarıdan da insanların katılmasını sağlayarak onlara da katkı sunacağız. Ben ATİK’i kendim için bir eğitim yuvası olarak görüyorum. Benim vizyonuma da katkı sağladığını düşünüyorum.

*ATİK’e üye olmak, aranıza katılmak isteyen kişiler için aradığınız üye kriteri nedir?

Şöyle bir sistemimiz var: Yönetim kurulu kararları alır, uygular ama örneğin üye alımında yönetim kurulunun kararı tek başına yeterli değil. Üyelerimizden bir kişinin bile başvuru yapan kişiyi reddetmesi, o kişinin derneğe alımına engel oluyor. Örneğin, siz üyelik için ATİK’e müracaat ettiniz ve ben sizi istemiyorum. İtirazımı sağlam nedenler sunarak diğer arkadaşlarımı ikna etmem gerekiyor. Geçmiş dönemde de görev yaptım ve gördüm ki ATİK’e biri alınmıyorsa hep bir sebebi var. Burası bir arkadaşlık kulübü.  Aynı jenerasyondan olan, birçoğu çocukluğundan beri tanışan insanlarız.

‘HER ETNİK KİMLİKTEN, HER SİYASİ GÖRÜŞTEN ARKADAŞIMIZ VAR’

Ahlaklı ticaret yapmasının yanında kendisinin de ahlaklı olması, aileye önem vermesi ve düzgün bir hayat yaşıyor olması bizim için yeterli. Aslında aradığımız kriterler çok üst düzey kriterler değil. Yanlışlar olabilir, insanlar derneğimize üye olduktan sonra da hatalar yapabiliyor. Bizim için insanın özür dilemeyi bilmesi lazım. ATİK Belli bir görüşe bağlı olmayan,  Siyasiliğin olmadığı, aksine her etnik kimlikten, her siyasi görüşten arkadaşlarımızın bulunduğu bir topluluğa sahip. Siyaset konuştuğumuz zaman kavga etmiyoruz, bu ahenk çok önemli. Siyasi kimliklerimizi o dernek çatısına girdiğimiz zaman bir kenara bırakıyoruz. Öncelikle dostluk ve arkadaşlık bağımızı geliştirirken bunun yanında ticareti konuşuyoruz.

*Sizin döneminizde ATİK daha fazla parladı ve daha aktif bir dernek olarak adından söz ettirdi. Bunun sebebini neye bağlıyorsunuz?

Bir bina düşünün. Binayı inşa ederken temeli önemlidir. Bizden önceki başkanlık ve yönetim kurulunda görev yapan arkadaşlarımız bu temeli sağlam kurdular çok değerli işlere imza attılar. Elbette çok emek verdiler bu dernek için. Bizlerde devraldığımız bu sağlam temelin üzerine kendi deneyimlerimizi ve stratejilerimizi geliştirerek kazanımlar yaratmaya çalışıyoruz.  Dernek olarak kendi içimizde çok aktifiz ama bu dışarıya yansımıyordu. Biz yaptığımız yardımları ve destekleri reklam etmiyoruz ama büyüklerimiz yaptığımız işlerin diğer iş adamlarını teşvik edeceğini örnek olabileceğini söylüyor. Bunun yanı sıra her dernekle, her STK ile ilişki içerisinde olmaya çalışıyoruz. İnsanlarla karşı duvarlarımız yok. Bize değer katabilecek fikirlere açığız. Belli sınırlar içerisinde herkesle ortak hareket edebiliriz. Dernek başkanlığını aldığımda yaptığım konuşmada belirtmiştim; STK’ları önemsiyoruz ve onlarla ortak hareket etme arzusundayız ama önemli olan aynı hedefe bakmamız, aynı çizgide olmamız. Bizi farklı yönlere çekmeyecek, kente dair, ülkeye dair katma değer sağlayacağını düşündüğümüz her projenin altına imza atarız.

‘SOSYALLEŞMEYİ DİRİ TUTMAK İSTİYORUZ’

ATİK olarak yeni binamıza üniversite öğrencilerine çalışma ofisi kurduk. Üniversiteden arkadaşlarımız gelip burada proje üretim projelerine yatırımcı bulabilirler. Bu oluşumun imkanlarını kullanabilirler. Konferans salonu yaptık. Burada kent ile ilgili projesi olan herkes gelip bu alanı kullanabilir. Buradaki imkanlarımızı kentte yaşayan insanlara armağan ediyoruz. Bir üst katımızda sosyal alanımız var. Burada kendi içimizdeki sosyalleşmeyi diri tutmak istiyoruz. Arkadaşlarımız burada çocuklarının doğum gününü kutluyor, özel günlerini yapıyor. Ulusal ve uluslararası alanda ün yapmış iş adamlarını buraya getirmek istiyoruz.

*ATİK’in ileriye yönelik hedefleri nelerdir?

ATİK çok kıymetli. Dışarıdan insanlar nasıl görüyor bilmiyorum ama biz kendi içimizde çok değer veriyoruz derneğimize. ATİK’in bizim gözümüzdeki değerini bütün şehre göstermek istiyoruz. Benim için ne kadar değerli olduğunu kelimelerle anlatmam çok zor çünkü ATİK hayatıma çok şey kattı. Biz yüzümüzü şehre döndük. Bundan sonra da dernek olarak üyelerimizle uyum içinde kentimize ve ülkemize fayda sağlayacak işlere imza atmak istiyoruz.Atılımcı İş Adamları Derneği (ATİK) Başkanı Yasin Akyol

Kaynak; https://finanskocaeli.com/yasin-akyol-guzel-islere-imza-atmak-istiyoruz/